Szervezetek
Egyesületünk 1993-ban alakult. Tagjaink fiatalok, és fiatalokat segítő pedagógusok, közösségfejlesztők. Főbb tevékenységünk a 13-25 éves korosztály kezdeményezéseinek támogatása, kompetenciáik, közösségeik fejlesztése. Működésünk során több ifjúsági közösségi tér létrejöttét, beindulását katalizáltuk. Jelenlegi elsődleges közegünk a média, azon keresztül próbálunk középiskolás és egyetemista fiatalokat elérni és őket bevonni, újságkészítés, cikkírás, hanganyagok, podcastek készítése által.
A Szent-Györgyi Albert Agórában található American Corner Szeged a magyarországi American Spaces hálózat tagja. Fenntartásában szorosan együttműködik a budapesti Amerikai Nagykövetség, a Szegedi Tudományegyetem és Szeged Város Önkormányzata. A Corner célja, hogy rendezvényeivel és szolgáltatásaival közelebb hozza az amerikai kultúrát és társadalmat a helyi közösséghez. A korábbi évekhez hasonlóan az American Corner a budapesti Amerikai Nagykövetséggel közös megjelenést tervez a Civil Faluban.
Az Árboc egyesület célja olyan platform, közösségi tér és programok létrehozása, ahol ép, fogyatékos és hátrányos helyzetű gyerekek, fiatalok és felnőttek olyan élményekkel, tapasztalatokkal és tudással gazdagodhatnak, amik egy testben és lélekben egészségesebb, környezetéért felelősséget vállaló társadalom megvalósulását segíti.
A CSEMETE Egyesület a fenntartható társadalomért és az élhető környezetért tevékenykedik immár több, mint harminc éve. Környezetvédelmi akcióink, aktív természetvédelmi munkáink, a fiatalok számára szervezett környezeti nevelési programjaink, táboraink és rendezvényeink a helyben, országos szinten és határon túli együttműködések keretében is lehetőséget adnak az érdeklődők bekapcsolódására.
A DARTKE Egyesület fenntartásában az Ötletfa Tanoda 2007 óta működik a hátrányos és halmozottan hátrányos helyzetű, valamint roma gyerekek és fiatalok szolgálatában. A közösségszervezés módszerével dolgozunk, így fiataljaink aktív részesei a programjaink kidolgozásának. Rendelkezünk egy közösségi kiskerttel, együtt gazdálkodunk és főzünk, fiataljaink kifejezetten kedvelik a közösségi programokat, melyek egy jó társasjáték, sport vagy kvíz mentén szerveződnek
A HCEMM több létesítményben működő intézet, kutatói úttörő eljárások és terápiás módszerek fejlesztésével járulnak hozzá az egészségesebb öregedéshez. A HCEMM célja, hogy az akadémiai és ipari területek között közvetítve, a molekuláris orvostudomány legújabb eszközein keresztül hozzájáruljon az öregedő magyar népesség életminőségének javításához, és az egészségügyi ellátás költségeinek csökkentéséhez. A szervezet sokrétű munkáját a szegedi székhelyű HCEMM Nonprofit Kft. irányítja.
A Hetednapi Adventista Egyház nemzetközi szervezetként hitéleti tevékenységek mellett részt vállal a prevenciós, egészségügyi és mentálhigiénés szolgálatok területén is. Az egyház alapítványai közt oktatással, segélyezéssel és lelkigondozással kapcsolatos szervezetek is megtalálhatók, illetve több iskola és kórház is üzemeltetése alatt áll.
A Horizont Rehabilitációs Alapítvány 2008-ban jött létre, legfőbb célja a sérült, beteg emberek segítése. Létrejött a CsakAzértIs! mozgalom és ennek alprojektjeinek keretében végezzük a tevékenységünket. Szakmai tevékenység: CsakAzértIs!Buli fogyatékkal élőknek CsakAzértIs! Kiállítás Otthoni gyógytorna Akadálymentesítés Vászontáskák és bútorok festése Adományok fogadása és szétosztása
A Igazságügyi Minisztérium Szegedi Áldozatsegítő Központja az 2020. decemberében nyitotta meg kapuit, a bűncselekményt vagy tulajdon elleni szabálysértést elszenvedett áldozatok számára. Szolgáltatásaink kulcsszavai: személyre szabott támogatás, adminisztrációs segítség, hozzásegítés pénzügyi segélyhez, jogi tanácsadáshoz, kapcsolatfelvétel állami, egyházi és civil szervezetekkel, segítő beszélgetések, krízis intervenció szakképzett pszichológusokkal.
A Keresztpont Egyesület egy érték alapú közösség, amely céljának elsősorban az ifjúság fejlesztését és a felelős értelmiségi életforma kibontakoztatását jelölte meg. Három projektben van jelen a szervezet: Felnőtté válás program néven egy egyetemisták kommunikációját és társas kapcsolatait segítő programot indítottunk. Keresztpont esték címen egy értékalapú előadássorozatot hoztunk létre. Valamint felvállaltuk továbbá a méltányos kereskedelem megismertetését célzó komplex tevékenységet.
A Kiút Alapítvány 2005 óta a szenvedélybetegek absztinens életmódjának kialakítását, társadalomba való visszailleszkedését segíti, valamint a nem függő személyek számára megelőző, felvilágosító tevékenységet végez, díjmentesen, névtelenséget biztosítva.
A 2014-ben alakult egyesület célja a szegedi, dél-alföldi fiatalok és fiatal felnőttek látókörének tágítása, új ismeretekkel való bővítése, a kulturális szórakozás, valamint a szórakoztató kulturálódás népszerűsítése. A csoport tagjai olyan dinamikus, értelmiségi fiatalok, akik hisznek az európai állampolgári eszmékben és az interkulturalitásban.
A Magyar Vöröskereszt 1881-ben jött létre. A szervezet fontos alapelve az önkéntesség így erre kiemelt hangsúlyt fektetünk. A szervezet jelenlegi tevékenységei közé tartozik a tartozik a véradásszervezés, szociális segítségnyújtás, katasztrófa-készenlét és válaszadás, keresőszolgálat, elsősegélynyújtás, menekültügy, ifjúsági munka, egészségnevelés.
Az aHang 2018-ban jött létre, hogy különböző helyi és országos társadalmi, közéleti ügyeket hangosítson fel. Az aHang platformon keresztül bárki változásokat érhet el: pár kattintással aláírhatsz petíciókat, megszólíthatsz döntéshozókat és népszerűsíthetsz helyi, országos vagy nemzetközi ügyeket. Az elmúlt években olyan fontos ügyekben álltak ki, mint például az oktatás, a környezetvédelem, a lakhatás vagy a választások tisztasága!
A Mátrix Közhasznú Alapítvány 2003 óta közhasznú szervezetként ifjúsági, kulturális, szociális, egészségügyi, szabadidős céllal programokat szervez, rendezvények sikeres megvalósításában tevékenykedik. Jótékonysági - segítő programjaink része az élményteremtés, a szemléletformálás, melyre ideális helyszín a Civil Falu.
A Mensa egy nemzetközi egyesület, amelyet 1946-ban alapítottak Angliában. Több mint 150 ezer tagja van a világ száz országában. Hazai szervezete a Mensa HungarIQa, több mint 5200 taggal. Célja, hogy összefogja a magas intelligenciájú embereket, tekintet nélkül korukra, nemükre, származásukra, vagy társadalmi helyzetükre. A szervezet igyekszik tudatosítani és népszerűsíteni az intelligenciát, mint értéket, nem utolsósorban pedig ösztönző közeget, színes és aktív közösséget biztosít a tagjainak.
A Móra Ferenc Múzeum Szeged szívében, a Tisza-part és a Belvárosi híd találkozásánál fekszik, patinás épülete a városkép meghatározó része. Az intézmény a régió kiemelkedő kulturális központja. Állandó és folyamatosan megújuló időszaki kiállításai mellett komoly régészeti, néprajzi, történettudományi, numizmatikai és természettudományi kutatómunka is folyik a Kultúrpalota falai között.
A Motiváció Műhely egy olyan közösség, melynek tagjaiként egy igazságos, nyitott, befogadó, fenntarthatóan működő társadalomért, és egy élhetőbb környezetért dolgozunk.
Az MCSME 40 éve végzi érdekvédelmi tevékenységét. Szolgáltatásaival a mozgásukban korlátozott embereket és minden, megváltozott munkaképességű embert szeretne segíteni. Információt nyújt, jogi tanácsadást és változatos szolgáltatásokat kínál.
A Nem Adom Fel szegedi csapata 10 éve végzi tevékenységét a Dél-Alföldi régióban, ahol szemléletformálással, kézműves tevékenységgel, érdekvédelemmel, táborok szervezésével, és rendszeres klubtevékenységgel járul hozzá a fogyatékossággal élők érdekérvényesítéséhez.
A Nemzeti Ifjúsági Tanács (NIT) Magyarország legnagyobb ifjúsági ernyőszervezete, mely átfogja a teljes hazai ifjúságot és folyamatosan aktív kapcsolatot tart fenn a fiatalokkal és a döntéshozókkal. Szervezetünk 2012 óta küldetésének tekinti a fiatalok és a tagszervezeteinek képviseletét, az ifjúságpolitika és az ifjúsági munka fejlesztését, a fiatalok közéleti témák iránti figyelmének felkeltését.
Az Ópusztaszeri Nemzeti Történeti Emlékpark a magyarság történelmében meghatározó jelentőséggel bíró nemzeti emlékhely. Hazánk egyik leglátogatottabb muzeális kiállítóhelye, amely gyönyörű természeti környezetben található. A legfőbb vonzerejének Feszty Árpád monumentális panoráma képe, A magyarok bejövetele tekinthető. Azonban emellett is számos látnivaló színesíti a látogatók napját, egész napos szórakozási, tanulási és kikapcsolódás lehetőséget nyújtva kicsiknek és nagyoknak egyaránt.
Társadalomkutatás, ismeretterjesztés, szemléletformálás – így foglalható össze aktív társadalomformáló tevékenységünk. Ismeretterjesztésünkkel a társadalmi kérdések iránt érdeklődők számára nyújtunk lehetőséget. Szemléletformálásunkkal egy olyan nyitott, toleráns, aktív és önálló egyének alkotta társadalom létrejöttéhez járulunk hozzá, amely hatékonyan kezeli konfliktusait, sikeresen tud ellenállni a megosztó és megtévesztő eszméknek, megteremtve egy békés, egységes és prosperáló közösséget.
A 2010. évben létrehozott alapítvány célja, hogy helyben, valamint a régióban előmozdítsa az ifjúsági közösségek, az ifjúságügy fejlődését. Szervezetünk számára kiemelten fontos, hogy a szegedi, valamint a régióban élő fiatalok és velük foglalkozó szakemberekkel kapcsolatot ápolhassunk. Munkánk elengedhetetlen része, hogy megismerjük a célcsoport ifjúság igényeit, aktuális problémáit, megváltozott közösségi igényeiket.
Sclerosis Multiplexes Betegek Csongrád-Csanád Megyei Egyesülete 2001-ben alakult. A megyében már több, mint húsz éve törekszünk a Sclerosis Multiplexes valamint fogyatékkal élő vagy mozgáskorlátozott emberek életét könnyebbé tenni, őket és családjukat támogatni, változatos programokkal, terápiás lehetőségek felkutatásával és megszervezésével, ismeretterjesztéssel csakúgy, mint közös foglalkozások, tornák, kirándulások valamint közösségépítő tevékenységek, képzések megvalósításával.
A Somogyi-könyvtár 140 éves múltra tekint vissza. Intézményünk a Dóm téri központi épületben, 13 fiókkönyvtárban és számos kitelepülésen, kulturális rendezvényen biztosítja az információhoz és a tudáshoz való szabad, korlátozások nélküli hozzáférést.
A Család- és Gyermekjóléti Központ által nyújtott szolgáltatások célja az egyének, gyermekek, családok, közösségek életminőségének javítása. Feladata az igénybe vevők igényeinek és szükségleteinek megfelelő egyéni és csoportos speciális, illetve egyéb szolgáltatások, programok nyújtása. Az intézmény a gyermeki jogok érvényre juttatását segítő szervezetként a megfelelő információk átadásával segíti a gyermekeket, hogy megismerjék és tudják milyen alapvető jogokkal rendelkeznek.
Az SZKTT Egyesített Szociális intézmény Szeged város, valamint kistérsége számára nyújtja komplex módon a szociális szolgáltatások széles palettáját (tanyagondnoki szolgáltatás, étkeztetés, házi segítségnyújtás, családsegítés, jelzőrendszeres házi segítségnyújtás, közösségi ellátások, nappali ellátás, idősek nappali ellátása, szenvedélybetegek szakosított ellátása, rehabilitációs és átmeneti elhelyezést nyújtó intézmények).
Klubunkban kezdő, haladó, illetve amatőr vívók számára is biztosítunk edzési lehetőséget. Büszkék vagyunk arra, hogy több országos bajnok és válogatott sportoló is tagja közösségünknek. Egyesületünk külön figyelmet fordít az utánpótlás-nevelésre is így aktívan támogatjuk a fiatal tehetségek felkutatását és versenyeztetését. Gyermek és ifjúsági programjaink célja, hogy megszerettessük a vívást a fiatalokkal, és segítsünk nekik elsajátítani az ehhez szükséges technikai és mentális készségeket.
Szervezetünk Csongrád-Csanád vármegyében 2003 óta képviseli az autista és más fogyatékos személyek és családjaik érdekeit, ill. számukra személyre szabott és közösségi szolgáltatásokat nyújtunk az őket ellátó rendszer szereplőivel együttműködve az életminőségük javítása érdekében. Célunk a fogyatékos személyek jogainak érvényre juttatása, esélyegyenlőségük, önálló életvitelük és a társadalmi életben való aktív részvételük előmozdítása.
Munkánk jelentős részét a gyermekvédelmem körébe tartozó esetek teszik ki. De számos esetben segítünk idős magukról gondoskodni nem tudó személyekről is. Tájékoztatás és felvilágosítás adunk szociális intézményekről, rászorultságtól függő segélyezési és támogatási formákról, kedvezményes étkeztetési lehetőségekről, étel-, és ruha-adományokról. Nálunk családsegítők dolgoznak. Ott vagyunk Szeged összes rendezvényén ahol gyerekek és fiatalok megfordulnak.
A Tisza-parti Civil Közösségekért Egyesület 2020 óta működteti a Csongrád-Csanád Vármegyei Civil Közösségi Szolgáltató Központot. Elsősorban a központi költségvetésben biztosított civil pályázati forrásokat népszerűsítjük, de gyakorlati tanácsokkal látjuk el a szektor képviselőit a jogi, pénzügyi, könyvelési tanácsadás, önkéntes toborzás és a fiatalok bevonása tématerületeken. A központunk Szegeden működik, de figyelmet fordítunk a vármegye más településein működő civil szervezetekre is.
A Végeken Egészséglélektani Alapítvány fő tevékenysége a lelki egészség megőrzése, támogatása. Csapatunk különböző programokfelkarolásával, képviseletével (Velem Lehet Beszélgetni program vagy az Európai Szövetség a Depresszió Ellen) igyekszik a hazai népesség, de különösen a fiatalok körében népszerűsíteni azokat a tevékenységeket, amik a mindennapi életben segítik, hogy jól érezzük magunkat a bőrünkben. Fesztiválokon és iskolákban, egyetemeken is találkozhattok programjainkkal.